V České republice je situace s dostupností bydlení komplexní a ovlivněná různými faktory:
Rostoucí poptávka a nedostatek nabídky: V posledních letech roste poptávka po bydlení, z čehož vyplývá přetížení trhu. Nabídka nového bydlení nedokáže v dostatečné míře reagovat na rostoucí zájem, což vede k růstu cen nemovitostí.
Růst cen nemovitostí: Vysoká poptávka a omezená nabídka vedou k rychlému růstu cen nemovitostí, zejména v hlavním městě Praze a dalších velkých městech.
Regulační a administrativní bariéry: Stavba nových bytů a rozvoj developerských projektů může být ztížen regulačními a administrativními bariérami, což zpomaluje procesy schvalování a zvyšuje náklady na výstavbu.
Změny v legislativě: Změny v legislativě, například v oblasti stavebního práva nebo zdanění, mohou ovlivnit atraktivitu investic do developerských projektů a tím i nabídku nového bydlení.
Rostoucí ceny pozemků: Ceny stavebních pozemků rostou, což zvyšuje náklady na výstavbu nových nemovitostí a následně i ceny nových bytů.
Demografické změny: Změny v populaci, jako je růst počtu domácností a migrace lidí do větších měst, ovlivňují poptávku po bydlení.
Problémy s dostupností hypoték: Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték může omezit dostupnost bydlení pro mladé a nové domácnosti.
Nedostatek sociálního bydlení: Nedostatek bytů pro sociálně slabé a potřebné skupiny vede k sociálním problémům a zvyšuje tlak na trh s bydlením.
Spekulativní investice: Spekulativní investice do nemovitostí mohou zvyšovat ceny a ztěžovat přístup obyvatelstva k cenově dostupnému bydlení.
Důsledky pandemie COVID-19: Pandemie COVID-19 ovlivnila trh s bydlením změnou pracovních návyků, preferencí veřejnosti a nárůstem cen stavebních materiálů.
Řešení problému nedostupnosti bydlení v České republice vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje podporu pro výstavbu nových bytů, snížení regulační zátěže pro developery, podporu dostupných hypoték pro mladé lidi a nízkopříjmové skupiny, a také investice do sociálního bydlení.